7 chytrých trikov ako opticky zväčšiť malý byt

V dome či byte je možné aj najmenšiu miestnosť zväčšiť bez toho, aby sme zničili steny. Všetko záleží od toho, či použijeme niekoľko menej zložitých optických trikov, ktoré „podvádzajú“ naše oči, takže malé miestnosti vyzerajú väčšie a veľké vyzerajú efektívnejšie. Každý z nás ich môže použiť sám a nepotrebuje k tomu drahých projektantov. Jednoduchosť, ľahká implementácia a nízke náklady Vám zaručia efekt zväčšenia priestorov. Prinášame Vám 7 trikov ako opticky zväčšiť izbu.

Spálňa spojená s obývačkou

1. Zrkadlá

Používajte zrkadlá, ktoré vizuálne zväčšia priestor. Zrkadlo, ktoré zavesíte oproti oknu, bude odrážať svetlo a výhľad z okna. Vďaka tomu vytvoríme ďalšie okno na svet. Zrkadlá sú dobrým riešením v každej miestnosti. Na chodbe a v spálni môžete využívať skrine so zrkadlami. V obývacej izbe – zrkadlo zavesené na stene bude dodatočne zdobiť miestnosť.

2. Menej je viac

Princíp je jednoduchý. V malej miestnosti používame menej nábytku, farieb a malých vecí. Všeobecne: čím menej, tým lepšie. V prípade nábytku je najlepšie zvoliť také, bez čalúnenia a podľa možnosti zvoliť menšie rozmery.

Minimalistická obývačka

3. Bez závesov a záclon

Otvorené okná sú doménou škandinávskych krajín, ktoré väčšinu roka trpia nedostatkom svetla. Je normálne, že nechávajú okná bez dekorácií populárnych na Slovensku, ako sú záclony a závesy. Existujú dva argumenty, prečo ich nepoužívať v malých bytoch: po prvé, ide o zbierku prachu a škodlivých roztočov, ktoré v nich žijú a po druhé, zaberá priestor a obmedzuje prístup na denné svetlo. Ak chceme mať okná zakryté, na miesto závesov a záclon použijme žalúzie alebo rolety. Čím prirodzenejšie svetlo prechádza cez naše okná, tým sa nám zdá byt priestrannejší

4. Nábytok na nožičkách

Ak zariaďujete malý priestor, skúste nábytok vytiahnuť hore. Výborným riešením je pohovky, kreslá a komody na nožičkách. Taktiež môžeme do bytu dať regál na nožičkách siahajúcich až po strop. Vďaka tomu získame nielen ďalší priestor na uloženie potrebných vecí, ale aj dojem zvýšenia miestnosti . Skúste aj použiť otvorene regály vďaka nim dostanete do bytu pocíť ľahkosti.

Obývačka v škandinávskom štýle

5. Steny, podlaha a strop

Steny aj strop by mali byť udržiavané vo svetlých odtieňoch. Na efektívne rozjasnienie interiéru môžete použiť trblietavé farby odrážajúce svetlo. Za zmienku tiež stojí použitie vodorovných a zvislých pruhov. Ak chcete dosiahnuť účinok rozšírenia miestnosti, pomôžu vám vodorovné pruhy. Ak chcete miestnosť opticky zvýšiť, vyberte zvislé pruhy. Zaujímavým nápadom je namaľovanie jednej steny inou farbou, alebo umiestnenie fototapety na jednu zo stien, ktorá významne otvorí interiér. Vyhnite sa kobercu, ktorý je v malých izbách len ďalším predmetom a opticky zmenšuje priestor. Ak chcete mať koberec a nechcete zmenšiť priestor, použite malé koberce, vďaka tomu oddelíte napr. obývačku na oddychovú zónu, miesto po práci alebo kútik na čítanie s krásnym kreslom a dobrým svetlom .

6. Jemné doplnky

Výberom malých doplnkov v miestnosti môžeme opticky zväčšiť jej rozmery. Malá lampa v rohu pohovky oklame náš zmysel zraku a bude spôsobovať dojem hĺbky. Oplatí sa vybrať dekorácie rovnakej farby a v rovnakom tóne a spojiť dizajn interiéru dohromady.

7. Správne osvetlenie

V malých miestnostiach dobre funguje bodové osvetlenie, ktoré osvetlí rohy miestnosti, čím sa zvyšuje pocit ľahkosti a priestoru. Taktiež pomocou lustru môžeme ľahko a lacno opticky zväčšiť miestnosť. Musíme pamätať, aby svetlo, ktoré vychádza z lampy, bolo jasné a dobre osvetľovalo rohy miestnosti.