Čím menej, tým viac – škandinávske interiéry

Móda pre škandinávsky štýl je stále v plnom prúde. Prečo? Takto zariadené interiéry sú funkčné a útulné. Škandinávsky štýl odkazuje na dánsku filozofiu hygge, čo znamená pohodlné. Tento štýl bude ideálny pre všetky byty a domy. Škandinávske usporiadanie je predovšetkým pohodlný, ergonomický nábytok vyrobený z prírodných materiálov – najčastejšie surového dreva, kovu alebo kože. Taktiež látky zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Škandinávsky štýl má rád prírodné látky ako bavlna, ľan alebo juta. Hrubé koberce sú tiež skvelý doplnok. Dominantné sú jasné farby – biela, béžová a vanilková, ktoré sa preplietajú s pastelovými odtieňmi žltej, modrej a zelenej farby. Dôležitým prvkom v interiéroch inšpirovaných severom je osvetlenie. Charakteristické sú veľké okná, ktoré prepúšťajú do interiéru veľa svetla (okná bez záclon a rolety). Taktiež lampy s bodovým osvetlením, ktoré Vám dajú dostatok svetla presne tam, kde to práve potrebujete a svietidlá v industriálnom štýle dodávajú škandinávsky nádych.

Škandinávska spálňa, hojdačka

1.Obývačka v škandinávskom štýle

Najdôležitejšou miestnosťou v celom dome je obývacia izba. Obývacia izba v škandinávskom štýle je svetlá, pokojná a útulná. V interiéri dominujú prírodné materiály, pastelové a jasné farby a pozoruhodné vzory. Drevené stoly, komody a stoličky sa považujú za najobľúbenejšie doplnky do obývačky. Avšak hlavným bodom v obývacej izbe je pohovka, ktorá nás už od samého začiatku povzbudzuje, aby sme v nej relaxovali. Škandinávska pohovka sa vyznačuje tlmenou farbou a aj keď samozrejme môže mať živý, sýty odtieň pre kontrast a oživenie štýlu. Nezabudnime taktiež na osvetlenie, ktoré je veľmi dôležité v tomto type interiéru. Jemné svetlo zdôrazní farby stien a dodá správnu atmosféru. Najčastejšie zvolenými lampami sú svietidlá vyrobené z kovu alebo skla. Populárne sú aj obyčajné žiarovky, ozdobné papierové tienidlá a žiarovky v industriálnom štýle

Obývacia izba v škandinávskom štýle

2.  Kuchyňa a jedáleň v škandinávskom štýle.

Kuchyňa v škandinávskom štýle je jedným z najjednoduchších interiérov tohto štýlu. Biela sa tu stáva ideálnou farbou. Pri usporiadaní interiéru v škandinávskom štýle sa musíme predovšetkým riadiť našim pohodlím. Steny natreté bielou farbou alebo obkladačkou v tejto farbe podporujú dobré osvetlenie miestnosti. Pamätajme, že v škandinávskom štýle musí byť kuchyňa jednotná, pokiaľ ide o výber materiálov. Takže ak sme si vybrali drevený nábytok do kuchyni, potom podlaha, stôl a stoličky mali by byť taktiež drevené. Moderná kuchyňa by mala byť plne vybavená, a teda funkčná.

Spojenie kuchyne s jedálenským kútom je v škandinávskom štýle veľmi trendy. Útulný interiér uprednostňuje rodinné stretnutia a povzbudzuje ľudí, aby jedli spolu. A to by nebolo možné bez jedálenského stolu a jedálenských stoličiek. Stôl v škandinávskom štýle je veľký a je vyrobený z dreva. Stoličky vo svetlých pastelových farbách s textilnými doplnkami dodajú jednoduchú a útulnú atmosféru.


kuchyňa s jedálňou

3. Spálňa – minimalizmus a jednoduchosť.

Spálňa v škandinávskom štýle je jasná a priestranná s dostatkom svetla. Dekorácia okien je minimálna, aby sa najviac prirodzeného svetla dostalo do spálne. Nábytok je jednoduchý, biely alebo vo farbe prírodného dreva. Hlavným bodom v spálni je masívna posteľ so slušným dreveným rámom. Aj keď je nábytok masívny, nemáme pocit, že v spálni dominuje, hlavne preto, že nábytku nie je veľa. Ak chceme zabrániť efektu prázdnoty a zútulniť a otepliť interiér, často sa používajú rôzne látkové doplnky, ako deky, prikrývky na posteľ a vankúše. Koberce sú tiež zaujímavým prvkom – často z prírodných kožušín alebo vlny alebo z ich imitácií.

Škandinávska spálňa

4.Predsieň

Ak sa rozhodneme pre predsieň v škandinávskom štýle, funkčnosť a maximálna priestrannosť by mala byť našou prioritou. Tu má každý kus nábytku svoje miesto. Všetko je starostlivo premyslené tak, aby nerušilo, ale splnilo svoj účel. Steny by mali byť v bielej alebo jasnej farbe. Dobrým nápadom je pomaľovať jednu stenu na tmavú farbu, napr. červenú alebo tmavomodrú pre kontrast a oživenie. Taktiež vstavaná skriňa je veľmi populárne riešenie, pretože nezaberá veľa miesta a dnu sa zmestia všetky veci. Zaujímavým farebným prízvukom môže byť aj koberec alebo rohožka. Správna veľkosť bude nielen zaujímavo vyzerať, no zároveň aj vizuálne zväčší miestnosť.