Aby bola šatníková skriňa pohodlná musí mať aspoň 4 m², ak taký priestor doma nemáte je dobré si ho vytvoriť na uloženie oblečenia. Plánovanie šatníka by malo začať počítaním oblečenia. Mali by sme spočítať topánky, kabelky, oblečenie, ktoré budeme dávať na vešiaky a ktoré budeme ukladať v policiach. Nesmieme zabudnúť ani na oblečenie, ktoré nám ešte pribudne. Dobrým riešením na ukladanie oblečenia sú zásuvky. Vďaka ním uložíme oblečenie aj do zadnej časti skrine a budeme mať prehľad. Zásuvky ocenia aj ľudia, ktorí sú poriadkumilovní. A pre tých, ktorí chcú vidieť svoje šaty, saká, tričká, bundy a košele odporúčame vešiakové tyče .
1. Vyberte si miesto pre šatník
Vo väčšom byte alebo v rodinnom dome je vhodné vyhradiť na šatníkovú skriňu najmenšiu miestnosť alebo rozdeliť časť izby priečkou. V menších bytoch si môžeme zaobstarať vstavanú šatníkovú skriňu a zabudovať ju do steny.
2. Ako usporiadať vstavané skrine
Najlepším riešením je navrhnúť šatníkovú skriňu, ktorá nemá len police a tyče na vešanie oblečenia, ale ktorá je už vybavená priestorom a poličkami na najdrobnejšie doplnky, ako napr. opasky, kabelky a bižutéria. Také skrine sú stavané až do stropu. Počet zásuviek, políc, vzdialenosti medzi nimi, výšku v akej sú závesné tyče Vám pomože navrhnúť projektant. Takéto skrine sú však veľmi nákladným riešením, dosahujúce dokonca niekoľko stoviek eur. Lacnejším riešením je použitie kovových rámov do šatníka alebo hotových šatníkových skríň.
3. Dodatočné doplnky do šatníkovej skrine
Interiér skrine je dobré pomaľovať na obľúbenú farbu alebo oblepiť krásnou tapetou. Bude to krásny dekoračný doplnok Tvojho šatníka. Dôležité je mať taktiež pohodlné osvetlenie, napr. reflektory, ktoré umožňujú nastaviť svetelný lúč a nasmerovať ho vo zvolenom smere. Vo väčšom šatníku je vhodné usporiadať žehliaci kútik a vložiť skladací rebrík, ktorý uľahčí dosiahnutie vecí vo vyšších policiach. Dobrým nápadom je dať do šatníkovej skrine lavičku napr. v barokovom štýle. Bude to praktický a dekoračný doplnok. Nezabúdajme na zrkadlo, to ono zdôrazňuje charakter miestnosti, ale to je už dlhšia téma na iný článok 🙂
4. Výška, šírka, hĺbka
Skrinky by mali byť hlboké najmenej 60 cm. Taká skriňa je ideálna, dosť hlboká na pozdĺžne vešanie a ukladanie oblečenia. Vzdialenosť medzi policami musí byť prispôsobená veľkosti oblečenia: 50 cm pre svetre a košele (v tomto priestore sa zmestí 15 zložených košieľ), cca 170 cm – závesné šaty a kabáty, cca 95 cm – košeľové blúzky, 25 cm – klobúky, 30 cm – uteráky (6 uterákov). Na najvyšších policiach je najlepšie uložiť veci zriedka potrebné a tie, ktoré potrebujeme každý deň je dobré umiestniť viac menej na úrovni očí. V šatníku stojí za to, nainštalovať sklopný vešiak PANTOGRAF, čiže pohyblivé tyče pre veci visiace vysoko. Môžeme ich ľahko zdvíhať a spúšťať.
5. Keď nemáš na drahú šatníkovú skriňu
Ak si nemôžete dovoliť vybaviť svoj byt šatníkovou skriňou musíte hľadať lacné, ale rovnako dobré riešenia. Najjednoduchším spôsobom na udržanie poriadku vo vašom šatníku je, keď si veci položíte do nádob alebo krabíc a umiestnite ich na poličkách. Nádoby by nemali byť príliš hlboké, je lepšie umiestniť niekoľko plytších škatúľ, jednu na druhú, ako vložiť jednu hlbokú krabičku Skriňu môžeš nahradiť stojacimi vešiakmi (cca 15e). Ak sa bojíš prachu, môžeš si zaobstarať fóliové (4€/ks). Môžete si taktiež kúpiť látkové police, ktoré môžete zavesiť kdekoľvek.